Aktualności

2012-11-26

Warsztaty wokalne w Krakowie!

Hanka Rybka podczas warsztatów wokalnychTydzień temu Fundacja Korzenie zorganizowała w Krakowie dwudniowe warsztaty tradycyjnych pieśni podhalańskich, które poprowadziła Hanka Rybka.
Dziękujemy Fundacji Korzenie za zaproszenie, a Paniom za udział w warsztatach.

Fundacja Korzenie tak podsumowuje krakowskie warsztaty:

- " To były jedne z najciekawszych warsztatów, na których byłam. Nie dlatego, że działy się tam jakieś "cuda", ale właśnie dlatego, że było normalnie, swojsko. Hania zarażała swoim ciepłem, energią, opowiadała historie rodzinne wprowadzając nas, ceprów, do kultury podhalańskiej. Cała ta muzyka jest przesiąknięta codziennym życiem, to żywa tradycja, i o to właśnie chodzi. A Hania - rzadko używam tego słowa - stała się dla mnie autorytetem, jako kobieta. Po prostu była z nami i to było cudowne"
- tak wspomina warsztaty jedna z ich uczestniczek - Katarzyna Adamowicz.

W warsztatach wzięły udział kobiety dla których śpiew to nie tylko hobby, ale także sposób na komunikowanie się z drugim człowiekiem. Pieśni podhalańskie są niezwykle emocjonalne. Są też bardzo trudne do wykonania. Stąd dużo czasu na warsztatach poświęcono m.in. ćwiczeniu prawidłowej wymowy słów w gwarze. Te ćwiczenia uzmysłowiły jakie naturalne bogactwo brzmień zawierają w sobie pojedyncze słowa.

Dwudniowe warsztaty to krótki czas na opanowanie techniki śpiewu góralskiego. Celem tych spotkań było przede wszystkim umożliwienie bezpośredniego, osobistego doświadczenia nuty podhalańskiej, spróbowania swoich sił. Organizatorzy zapowiadają, że osoby, którym w duszy zagrała ta nuta, będą mogli kontynuować swoją przygodę z tradycją muzyczną Podhala na kolejnych warsztatach, które są planowane w styczniu i lutym 2013 roku. - Mamy nadzieję, że wiosną uda nam się zaśpiewać z Hanią na jednym z
jej koncertów. Zapraszamy dołączajcie do nas - Iwona Furmańczyk (prezes Fundacji). Szczegółowe informacje o następnych warsztatach będą zamieszczane na stronie www.fundacjakorzenie.eu.