Galerie – Kolędowanie na Krzeptówkach

W ostatnią sobotę roku, 29.12.2012r., w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem, w ramach „IV Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych” odbył się wyjątkowy koncert kolędowy Hanki Rybki z Zespołem.

Hanka Rybka, z charakterystyczną dla siebie wrażliwością zaśpiewała najpiękniejsze kolędy polskie, pastorałki pochodzące z Podhala oraz ludowe pieśni bożonarodzeniowe, w ciekawych aranżacjach, łączących w niebanalny sposób tradycyjne melodie ludowe z energią i finezją muzyki etnicznej z brzmieniem klasycznym, dając wyjątkowy efekt.  Tradycyjnie już, gościnnie z Zespołem wystąpił Józef Pitoń, opowiadając anegdoty o tematyce świątecznej, dostarczając publiczności ogromną dawkę radości.

W drugiej części koncertu do Hanki Rybki i Zespołu dołączyła pokaźna grupa małych Artystów (w kolejności alfabetycznej):Jędruś Chowaniec-Maciata, Jasiu Chowaniec-Maciata, Jędruś Chowaniec „Rybka”, Kasia Chowaniec „Rybka”, Staś Chowaniec „Rybka”, Bartuś Czech, Jasiu Czech, Piotruś Czech, Wiktoria Dorula „Pernicka”, Klimek Hubicki, Hania Jarząbek, Marysia Kolasa, Julka Koperska-Pitoń,  Łukasz Maciata, Stasiu Polak, Zosia Polak, Marysia Rysula Zawada, Jasiu Skupień „Salamun”, Karolinka Skupień „Salamun”, Ania Stasińska „Rybka” i wielu małych gości, którzy dołączyli do Zespołu spontanicznie. Młodzi Podhalanie w tradycyjnych strojach góralskichpod opieką Hanki Rybki pięknie wykonali kilka kolęd. Wszyscy wykazali niezwykłe zaangażowanie i radość wspólnego śpiewania. Mimo bardzo krótkiego okresu przygotowań, debiut przed tak licznym audytorium i w tak pięknych okolicznościach okazał się powodzeniem oraz świetną okazją do kontynuowania podhalańskich tradycji.

Zespół Hanki Rybki wystąpił w składzie: Hanka Rybka (wok.), Andrzej Jarząbek (skrzypce, wok.), Krzysztof Czech (skrzypce, wok.) , Paweł Trebunia-Tutka (skrzypce, wok.), Robert Czech (kontrabas, basy), Sławomir Berny (perkusja) oraz „gość specjalny” Jasiu Czech (skrzypeczki).

W pięknym Kościele na Krzeptówkach publiczność zgromadziła się bardzo licznie, wypełniając Sanktuarium po brzegi. Koncert był miłą okazją do wspólnego kolędowania i spotkania świątecznego dla lokalnych mieszkańców oraz licznej grupy turystów. Publiczność przyjęła Artystów bardzo entuzjastycznie, często włączając się do wspólnego śpiewania i każde wykonanie nagradzając gromkimi brawami. Blisko 1,5-godzinny koncert zakończył się licznymi bisami, które musiały ustać z uwagi małych Artystów i świętość miejsca. Wśród zachwyconej publiczności dało się zauważyć pewien niedosyt, dla nich koncert mógłby trwać i trwać, co potwierdziły liczne zapytania o kolejne koncerty w wykonaniu zjawiskowej Hanki Rybki.