Projekty – Hanka Rybka / FOLK

FOLK to projekt Hanki Rybki i jej Zespołu, gdzie muzyka folkowa i standardy jazzowe spaja góralski temperament muzyków z Podhala.

To wyjątkowa oferta koncertowa. Zepół wykonuje podhalańskie utwory ludowe i muzykę tradycyjną z różnych regionów świata (jak np. bałkany) w nowoczesnym opracowaniu. Część utworów wykonywanych w tym projekcie pochodzi z płyty autorskiej Hanki Rybki pt. "I to, i to", nominowanej do nagrody muzycznej Fryderyk 2004, w kategorii "płyta etno-folk".
Każdy z członków zespołu jest nie tylko muzykiem z zawodu, ale i z zamiłowania i to słychać w każdym ich wykonaniu. Koncertom towarzyszy niezwykła energia i radość grania, na które publiczność nigdy nie pozostaje obojętna.

Hanka Rybka w tym projekcie występuje ze swoim Zespołem, w którym grają zarówno górale z podhala, jak i cenieni muzycy jazzowi. Zespół tworzą:
Andrzej Jarząbek - skrzypce,
Paweł Trebunia-Tutka - altówka,
Leszek Szczerba - saksofon sopranowy,
Józef Michalik - kontrabas,
Sławomoir Berny - perkusja.

Zespół w takim składzie występował w niemal całej Polsce a także w najważniejszych miastach Europy.

Na koncert projektu "FOLK" składają się utwory zaczerpnięte z tradycji góralskiej, by podkreślić tatrzańskie korzenie Zespołu oraz przemyślanie skomponowany program pięknych utworów ludowych zaaranżowanych w niekonwencjonalny sposób z udziałem pełnego instrumentarium zespołu, wykorzystując potencjał każdego instrumentu. Bogate instrumentarium znakomicie współgra z niepowtarzalnym głosem Hanki Rybki, która zabiera słuchaczy na muzyczne wędrówki do różnych regionów Polski (odwiedzając Podhale, Lubelszczyzna, Rzeszowszczycna, Wielkopolska...) i Europy (Bułgaria, Rumunia), prezentując to, co w nich najpiękniejsze.

Muzycy z Zespołu chętnie występują w tradycyjnych strojach góralskich, zaś hanka Rybka w zaprojektowanych specjalnie dla niej kreacjach, nawiązujących do tradycji góralskiej.