Projekty – The Bennie Maupin Quintet

The Bennie Maupin Quintet to projekt jazzowy, stworzony przez wybitnego amerykańskiego saksofonistę Benniego Maupina.

BENNIE MAUPIN pierwszy raz zawitał do Polski w latach sześćdziesiątych z „Headhunters” na Jazz Jamboree i od tej pory jest tu stałym gościem. Z Jarosławem Śmietaną nagrał przebojową „The History of Polish Jazz”, a jego kompozycja Message to Prez znalazła się na płycie Śmietany pt. „The Autumn Suite”.
W marcu 2006r. Bennie Maupin otworzył nowe miejsce na polskiej mapie muzycznej:
Klub Jazzowy 'a love supreme' w Zakopanem, debiutując tym samym z polskimi muzykami i The Bennie Maupin Quartet. 
To właśnie w Zakopanem Maupin miał okazję zapoznać się z twórczością Karola Szymanowskiego i folklorem góralskim. Tam też nawiązał współpracę z Hanką Chowaniec Rybką.
I tak narodziła się idea wariacji jazzowych zainspirowanych muzyką Szymanowskiego i Podhala. Kilka z nich znajduje się już na płycie "Early Reflections" nagranej przez The Bennie Maupin Quartet i Hankę Rybkę w Warszawskim Studio Sound And More we wrześniu 2007 roku, która miała premierę na wiosnę 2008r.
Jeden z najświetniejszych krytyków jazzowych, autor książek m.in. o Johnie Coltrane – Ben Ratliff umieścił “Early Reflections” na drugim miejscu na liście 10 najlepszych płyt 2008r. w rankingu New York Times. Village Voice umieścił “Early Reflections” na miejscu 15, a dziennikarz JazzTimes'a Steve Greenlee wybrał ER jako najlepszą płytę CD wydaną w  2008 roku. 

HANKA RYBKA do wspólpracy z projektem Benniego Maupina “The Bennie Maupin Project” została zaproszona w 2007 roku przez samego Benniego. Efektem ich wspólnej pracy jest już płyta "Early Reflections”.

Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego. Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje. Koncerty promujące płytę odbyły się w USA (LA - Hollywood, Nowy York), Niemczech (Berlin), Czechach (Bratysława), Włoszech (Rzym, Sycylia), Francji (Paryż) oraz Polsce (Zakopane, Kalisz, Kraków). 

W 2012 roku Hanka Rybka i Bennie Maupin planują wznowienie współpracy, które zaowocować ma wspólną trasą koncertową w Polsce i Europie (wiosna-lato) oraz wydawnictwem płytowym (2013r.).

Zespół "The Bennie Maupin Quintet" poza Benniem Mopinem i Hanką Rybką tworzą wspaniali polscy muzycy jazzowi:

MICHAŁ TOKAJ (fortepian) - zadebiutował na scenie jazzowej w 1993 roku w kwartecie Kazimierza Jonkisza. W 1995 wraz z zespołem „Joint Venture" zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Wspou Jazz Juniors, a w 1996 tytuł najbardziej obiecującej młodej grupy na Europ Jazz Contest w Belgii. Z kwartetem Marcina Zupańskiego ponownie wygrali Jazz Juniors w 1997, a 1999 rok przyniósł Tokajowi zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. 
Koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Litwie. Współpracował m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Agą Zaryan (Agnieszka Skrzypek), Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Eddie’m Hendersonem, Victorem Lewisem i Monty Watersem. 
W 2002 roku otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, a płyta Agnieszki Skrzypek „My Lullaby”, której jest aranżerem i współproducentem, została nominowana w kategorii Jazzowa Płyta Roku. We wrześniu 2004 wydał autorską płytę „Bird Alone”, której przesłuchanie zainspirowało Benniego Maupina do zaproponowania Tokajowi współpracy.

MICHAŁ BARAŃSKI (kontrabas) to młody, ale niezwykle utalentowany muzyk, laureat wielu konkursów klasycznych i jazzowych. Z Triem Kaczmarczyk-Barański-Dobrowolski zdobył Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą. Odbył trzykrotne tourneé po USA grając w kwartecie Brada Terry'ego. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami takimi jak: Roger Kellaway, William Galison, Joachim Mencel, Maciej Sikała, Ireneusz Głyk, Jose Torres, Mieczysław Szcześniak.

ŁUKASZ ŻYTA (perkusja) zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku. Jest laureatem I Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Współpracował z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Andrzej Cudzich, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry.